خبرنامه ی گروه ژئومورفولوژی Tmu 88

رشته کوه آلپ‌ها، یا آلپ‌ها (The Alps) معروف‌ترین رشته‌کوه جهان است و از نزدیکی شهر نیس در سواحل مدیترانه به شکل یک کمان عظیم تا حوالی لوبلیانا در اسلوونی و وین در اتریش امتداد دارد. می‌توان گفت که کوه‌های آلپ مرز طبیعی و تا حد زیادی مرز سیاسی ایتالیا را با کشورهای همسایه‌اش فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی تشکیل می‌دهند.

بلندترین قله‌ی آلپ‌ها مون بلان) Mont Blanc) به معنای کوه سفید (4807 متر) است و مجموع قله‌های مستقل بالای 4000 متر این رشته، 52 قله است و اگر قله‌های چندگانه را نیز به حساب آوریم، این تعداد به 62 می‌رسد (Collomb, 1971). اما این تعداد را تا 150 قله نیز گفته‌اند، و در سال 1993 یو. آی.ا.ا. (UIAA) و باشگاه کوه‌نوردی ایتالیا یک فهرست 82 تایی از قله‌های 4000 متری آلپ‌ها تهیه کردند که به نظر می‌رسد جنبه‌ی استاندارد پیدا کند. تمامی قله‌های 4000 متری به جز یکی    (Piz Bernina) در آلپ‌های غربی و مرکزی قرار دارند. صدها قله‌ی بین 3500 تا 4000 متر نیز در این رشته کوه وجود دارد.

کوه های آلپ متراکم ترین مناطق آباد کوهستانی زمین هستند که یک چهارم از مجموع مساحت 220 هزار کیلومتر مربعی آن به شکل دائم مسکونی است. ساکنین 13 میلیونی آن در سال پذیرای 120 میلیون میهمان هستند که500 میلیون نفر آن ها شب ها نیز آنجا بیتوته می کنند .

 430 هزار کیلومتر خیابان ، جاده و ریل راه آهن در دل کوه احداث  شده . دوسوم گردشگران با اتومبیل به آنجا سفر می کنند که برای آن ها در مقصد 11 هزار تله کابین و تله اسکی تعبیه شده است  .

40 هزار کیلومتر پیست اسکی آماده شده است ه برای اسکی کردن دورکره زمین کافی است .  

بیش از نیمی از پیست ها با یخ مصنوعی آماده شده است که  هزینه تولید یخ مصنوعی و زیر ساخت آن برای هر هکتار ، 136 هزار یورو است و برای هر فصل به طور متوسط 13 هزار کیلووات ساعت برق و 40 هزار لیتر آب مصرف می شود .( یخ مصنوعی چهار برابر یخ طبیعی وزن دارد ، کمتر عایق است و برای ذوب شدن به دو برابر زمان نیاز دارد و زمین به دشواری می تواند زیر بار فشار آن می تواند نفس بکشد .)

 تنها 14 درصد آلپ منطقه حفاظت شده است وکمتر از10 درصد رودخانه ها ی آن دست نخورده باقی مانده اند.  100 گونه گیاهان اندمیک آن در خطر انقراض هستند .تنها 40  درصد از جنگل ها که مانع طبیعی سقوط بهمن بوده  ، به شکل جنگل های مفید باقی مانده اند . گرم شدن زمین نیز حساب بقیه را رسیده است یعنی 1300 تودة یخی آلپ ، بیش از 60 درصد حجم خود را از دست داده اند و هر ساله حدود 10 متر آب می شوند . زمین های یخی دائمی، آب شده اند و این امر سبب فرسایش خاک در ده سال اخیر شده است .

مطابق پیش بینی سازمان ملل تا سال 2050  ، درجه حرارت کره زمین تا سه درجه سانتیگراد افزایش می یابد ، مرز برفی 300 متر بالاتر( به سمت قله ها )  خواهد رفت . خالی شدن زمین از یخ ، بیشتر در مناطق مخصوص اسکی صورت می پذیرد . خطر بالا آمدن سطح آب در بهار بیشتر می شود ، در حالی که رودخانه ها در تابستان خشک می شوند و نیروگاه های  آبی و اتمی دیگر نمی توانند فعال باشند .

ترتین ، وزیر محیط زیست که در حال حاضر مدیر کنوانسیون جهانی آلپ است می گوید : توریسم منهدم  می کند  آنچه را که توریست به دنبالش آمده است. " زمان آن رسیده که بهای خیلی چیز ها را بپردازیم "

آلپ بزرگترین رشته کوه اروپااست . مرکز این رشته کوه در کشور سویس قرار دارد . اما از فرانسه تا یوگسلاوی (سابق )  امتداد یافته است . بلند ترین قلة آلپ کوه " مون بلان " با ارتفاع متوسط4807 متر است . دریاچه های بسیاری در دره های آن  وجود دارند که بزرگترین آن ، در یاچه  ژنو است . تاریخچه زمین شناسی کوه های آلپ خیلی پیچیده است ، حرکاتی که در نتیجه آن چین خوردگی های آلپی بوجود آمده اند منحصر به یک دوره نمی شود .  در دورة  چهارم زمین شناسی ،کوهستان آلپ محل ظهور و تشکیل یخچال های عظیم بوده است سیرک ها و دره های طشتکی  که امروزه در ماسیف آلپ دیده می شوند معرف اشکال مختلف فرسایش های یخچالی است  که توده یخ اولیه بر جرم آلپ وارد آورده است .

در کوه‌های آلپ تعداد بی‌شماری هتل، مهمان‌پذیر، پناهگاه و جانپناه وجود دارد، و در عین حال خدمات جانبی بسیاری مانند راهنمایان حرفه‌ای، گروه‌های نجات و انواع وسایل حمل و نقل کوهستانی در دسترس است.

نوشته شده در ۱۳۸٩/۸/٢۳ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ توسط هما جعفری نظرات ()

گندم بریان شهداد ، گرمترین نقطه ی کره زمین

   نام منطقه ای است در شمال کلوت های شهداد در شرق رود شور واقع است که گرم‌ترین نقطه کره‌زمین با دمای نزدیک به 70 درجه در سایه است این منطق که گرم‌ترین نقطه کویر در جهان و در قلب ایران به شمار می‌رود، طول متوسط آن 48 کیلومتر وعرض متوسط آن 10 کیلومتر مساحت تقریبی آن 480 کیلومتر است واما خصوصیت جالب آن این است که اگر تابه ای روی زمین گذارده شود وچند عدد تخم مرغ داخل آن شکسته شود پس از چند دقیقه تخم مرغ بدون آتش خواهد پخت.

این منطقه به کره ی ماه می‌ماند و گدازه‌های سیاه رنگ واقع در این منطقه، نور خورشید را بیش از حد معمول جذب می‌کنند و باعث افزایش بیش از حد دما می‌شوند و علاوه بر خاصیت فوق به علت اختلاف دما این منطقه با منطقه همجوار باعث ایجاد یک دالان باد قابل توجه نیز وجود دارد که ارتفاع دیواره‌های آن‌ها به 200 متر می‌رسد. 

 

این منطقه در گذشته به نام ریگ سوخته معروف بوده ودر اکثر مواقع بنام گندم بریان از آن یاد شده است ووجه تسمیه گندم بریان آن است که گویند روزگاری قافله ای که گندم حمل می نمود در این منطقه گرفتار دزدان گردید ودزدان پس از متوقف کردن قافله به طمع اموال گرانبها بار شتر ها را مورد بررسی قرار می دهند وپس ازآنکه متوجه می شوند که گندم است ناچار گندم ها را پایین آورده وشترها را  به سرقت می برند وساربان ها را در بیابان رها می کنند ساربان ها پس از مشقت زیاد خود را به شهداد رسانده وپس از چند روز با چند شتر برای حمل گندم ها مراجعت می کنند اما با کمال تعجب ملا حظه می کنند که گندم ها برشته شده اند واز آن روز به این منطقه علاوه بر ریگ سوخته، گندم بریان اطلاق می گردد ودکتر آلفونس گابریل محقق اتریشی این مطالب را تأیید وچنین می نگارد :«گندم بریان بخشی از کویر که مورد اشاره جغرافیدانان قدیم بود به طوری که گفته می شد اینجا چون دانه گندم زیر شعله خورشید حالت بو داده پیدا می کند به آن گندم بریان می گویند.

   پرفسور پرویز کردوانی بیابان‌شناس معروف نیز با اشاره به تپه‌های تخم‌مرغی شکل در کویر شهداد که به‌طور منظم چیده شده‌اند، می‌افزاید: «در بیابان شهداد، هیچگونه حیات، موجود زنده و حتی باکتری وجود ندارد و شاید یگانه نقطه ی فاقد حیات در کره زمین محسوب ‌شود گواه کردوانی بر این موضوع این است که در تحقیقات خود مشاهد‌ه‌کرده است که گاو و گوسفند مرده‌ای که توسط کامیون‌های عبوری در گندم بریان رها شده بودند تجزیه نشده و نگندیده بودند بلکه فقط در اثر حرارت خورشید خشک شده بودند. به گفته وی این موضوع نشان می‌دهد که در این منطقه حتی باکتری هم امکان حیات ندارد.

دکتر کردوانی گفت: پیش از اعلام میزان گرمای گندم بریان گمان می‌شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با 7/57 درجه سانتی‌گراد حرارت، گرم‌ترین منطقه کره زمین باشد اما امروز مشخص شده است که گندم بریان در بیابان لوت با دمایی بیش از 67 درجه سانتی‌گراد در سایه ،گرم‌ترین نقطه کره خاکی است.

 پروفسور کردوانی همچنین می‌گوید: سوراخ‌ نبودن لایه ازون در فضای بالای کویر لوت از مهم‌ترین قابلیت‌های این دشت بزرگ ایران است و اشعه آفتاب در کویر لوت نه تنها خطرناک نیست، بلکه خاصیت درمانی نیز دارد، بنابراین، ماسه درمانی و آفتاب‌درمانی از قابلیت‌های مهم کویر لوت است.

 به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، وی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این منطقه را برنزه کردن پوست برای گردشگرانی که علاقه بسیاری به این امر دارند، می‌داند. ضمن اینکه توریست‌‏ها نیز در شب، کویر لوت را محل مناسبی برای رصد ستارگان می‌‏دانند .

در حاشیه کلوت های شهداددر سالهای اخیر کمپ کویری وگردشگری دایر شده که سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی وخارجی می باشد و با ایجاد بستر مناسب وفراهم آوردن امکانات رفاهی برای بازدید کنندگان نقش مؤثری در اقتصاد شهداد در آینده خواهد داشت .

نوشته شده در ۱۳۸٩/۸/٢٢ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ توسط هما جعفری نظرات ()

 

"

دره مرگ" منطقه ای در کالیفرنای جنوبی، نزدیک صحرای نوادا در آمریکای شمالی است که طول آن 225 کیلومتر و پهنایش بین 8 تا 24 کیلومتر است. این منطقه پست ترین نقطه در نیمکره غربی جهان نیز به شمار می آید. ارتفاع پست ترین قسمت آن 86 متر پایین تر از سطح آب های آزاد است. در سال 1849، گروه بزرگی از جویندگان طلا به این منطقه هجوم آوردند و بسیاری از آنان در اثر گرما، تشنگی و خستگی بیش از حد، از پای درآمدند. به همین علت، این منطقه را دره مرگ نامیده اند.

در تابستان، دمای این منطقه به 50 درجه می رسد و گزارش شده است که در سال 1913 دمایش به 6/56 درجه نیز رسیده بود. این دره، زمستان ها هوای ملایمی دارد. اما دمای شب های زمستانی آن گاهی زیر صفر است. در نقاط مختلف این دره، آبگیرهای نمکی، نمکزارها و تپه های آتشفشانی عجیبی دیده می شود.

از عوامل مهمی که توجه زمین شناسان را بخود جلب کرده،حرکت اسرار آمیز سنگ ها در این منطقه است!

سنگهای متحرک اسرارآمیزی در دره ی "Death" یا دره ی "مرگ" مکانی که هیچ انسانی زندگی نمی کند کشف شده اند که بدون دخالت هیچ موجود یا انسانی در سراسر دره می لغزند و حرکت می کنند!

این یک معمایی بسیار عجیب است که سنگ هایی که اندازه ی یک انسان وزن دارند می توانند فرسنگ ها خودشان حرکت کنند و این مسئله در دهه ی اخیر به یک معمای غیر قابل حل تبدیل شده است که ذهن بسیاری از زمین شناسان را به خود مشغول کرده است.

این دره در طول تابستان پوشیده از زمین گلی ترک خورده است و در زمستان پوشیده از یخ است.

"سنگهای متحرک اسرارآمیز" دره ی مرگ روی زمین می لغزند و از خودشان رد پا می گذارند.

برخی زمین شناسان به این تنیجه رسیده اند که این سنگهای متحرک زمانی حرکت می کنند که گلهای روی زمین خیس هستند و باد هم به حرکت شان کمک می کند.گر چه این فرضیه کاملا درست نیست ;چون سنگها در تابستان حرکت شان را آغاز می کنند ; زمانی که درجه ی دمای هوا آنقدر بالا است که حتی خود سنگها را می خشکاند چه برسد به زمینی که این سنگها انجا قرار دارند

این سنگها نه تنها حرکت می کنند و می لغزند بلکه مسیری کم عمق از خودشان در طول حرکت به جا می گذارند.

سنگهای متحرک دره ی مرگ یک پدیده ی بی نظیر هستند.

آنها حتی مسیرهای چرخشی متفاوتی هم اطراف همدیگر ایجاد می کنند.و این جای بسی سوال است که چرا در ابتدای حرکت شان همه ی سنگها در یک مسیر مشابه شروع می کنند سپس بعد از گذشت چند سال دیگر در یک راستا حرکت نمی کنند و هر سنگی راه خودش را می رود.

بعضی از آنها ردی کشیده و باریک از خود در مسیر به جای می گذارند برخی ردی بیضی شکل و چرخشی به جای می گذارند و برخی ردی موج دار و پر تلاطم به جا می گذارند.در حالیکه هیچ کس حرکت شان را نمی بیند و سرعت شان را حس نمی کند.

 

نوشته شده در ۱۳۸٩/۸/٢٢ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ توسط هما جعفری نظرات ()قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت